Imate že dlje časa bolečine v hrbtenici? Se vam slabša gibljivost, nimate teka ter ste utrujeni? Morda za tem stoji artritis. Pri bolečinah hrbtenice, predvsem dolgotrajnih, ne odlašajte z obiskom zdravnika. Pravočasna diagnoza vzroka pomembno vpliva na potek bolezni.
Opozorilo: Ne uporabljajte tega ali kateregakoli drugega članka na spletu za postavljanje diagnoze. Pravilno diagnozo lahko vedno postavi samo zdravnik. Ne odlašajte z obiskom zdravnika in začnite reševati svoje zdravstveno stanje pravočasno.
Artritisi hrbtenice so revmatoidna (vnetna) obolenja.
Lahko gre za vnetja hrbteničnih sklepov pri revmatoidnem artritisu. V takem primeru so najpogosteje prizadeti sklepi vratnega dela hrbtenice. Lahko gre tudi za Behterjevovo bolezen, protin ali artritis priluskavici.
Revmatoidni artritis hrbteničnih sklepov se najpogosteje izraža s povišano temperaturo, nabrekanjem in oteklino v okolici sklepov, bolečinami ter občutljivostjo na dotik. Togost sklepov lahko povsem omeji gibanje celo za več ur.
Znaki togosti se najpogosteje pojavijo zjutraj. Sklep se pri artritisu deformira, kar lahko vodi v resne omejitve mobilnosti. Pomanjkanje gibanja nato pogosto privede do oslabelosti tkiv v okolici sklepa in pozneje tudi celega telesa prizadete osebe. Deformirani sklepi lahko v celoti izgubijo gibljivost.
Behterjevova bolezen je kronično vnetno obolenje hrbtenice, za katerega so značilne bolečine in togost hrbtenice. Ima dolgotrajen potek, ki se postopoma poslabšuje. Najpogosteje se pojavi v starosti 15 do 30 let, in sicer predvsem pri moških.
Natančen vzrok teh obolenj ostaja nejasen.
Glavniškodljivi mehanizem je kronično znotrajsklepno vnetje. V primeru Beheterjovove bolezni pri razvoju določeno vlogo igra tudi dednost.
Zdravljenje artritisa hrbtenice – znebite se bolečine
Cilj zdravljenja je predvsem lajšanje bolečin in upočasnitev vnetnih procesov. V ta namen se najpogosteje uporabljajo tako imenovani nesteroidni antirevmatiki. Ta skupina zdravil deluje proti bolečini in za ublažitev hitrosti razvoja vnetja. Razvoj vnetja je mogoče tudi zavirati z zdravljenjem s kortikosteroidi.
Gibljivost sklepov se vzdržuje tudi s pomočjo rehabilitacije in zdraviliškega zdravljenja.
Za zdravljenje artritisa hrbtenice so na voljo podobni postopki kot pri artritisu drugih sklepov.
Uporablja se medikamentozna terapija s pomočjo nesteroidnih antirevmatikov. Razvoj vnetja je mogoče zavirati s kortikosteroidi.
Poleg konvencionalnih sintetičnih imunomodulirajočih antirevmatikov (najpogosteje metotreksat) obstajajo tudi drugi preparati iz skupin bioloških in ciljnih sintetičnih imunomodulirajočih terapij (na primer protitelesa anti-TNF-α, biološka zdravila z drugim mehanizmom učinka, ciljni sintetični inhibitorji in tako naprej). Jemljejo se lahko samostojno ali v kombinaciji.
Nesteroidni antirevmatik – nesteroidno zdravilo s protibolečinskim, protivnetnim in antipiretičnim delovanjem.
Kortikosteroid – steroidni (pridobljen v celicah skorje nadledvične žleze) hormon s protivnetnim učinkom.
Behterjevova bolezen – kronični spondilartritis.
Rehabilitacijsko in zdraviliško zdravljenje je namenjeno podpori gibljivosti prizadetih sklepov hrbtenice, upočasnitvi napredovanja in lajšanju nekaterih simptomov bolezni – predvsem bolečin, otekline.
Uporablja se cela paleta metod – od terapevtske gimnastike, fizikalne terapije (masaže, kopeli, lokalno ohlajanje – krioterapija), do uporabe elektroterapije, magnetnih polj in polarizirane svetlobe. Drugo možnost predstavlja tudi kirurško zdravljenje.
V okviru rehabilitacije nekaterih simptomov artritisa hrbtenice ima pomembno mesto nizkofrekvenčna pulzna magnetna terapija, ki ima na pacienta protibolečinski, protioteklinski in celilni učinek s podporo protivnetnih učinkov.
Njena prednost je možnost individualne domače uporabe, ki pacientu omogoča, da intenzivno rehabilitacijsko zdravljenje nadaljuje tudi izven zdravstvene ustanove.
Zdravniki in druge naše stranke za ta stanja in težave uporabljajo pulzno terapijo Biomag