Imate močne bolečine v sklepih? Se vam pojavljajo otekline, vaši sklepi pa so togi? Če te težave vztrajajo že dolgo, lahko gre za sklepni artritis. Sklepni artritis ima lahko različne oblike. Pravočasna diagnoza pomembno vpliva na potek te bolezni.
Opozorilo: Ne uporabljajte tega ali kateregakoli drugega članka na spletu za postavljanje diagnoze. Pravilno diagnozo lahko vedno postavi samo zdravnik. Ne odlašajte z obiskom zdravnika in začnite reševati svoje zdravstveno stanje pravočasno.
Sklepni artritis (tudi osteoartritis) je pogost vzrok za bolečine sklepov. Gre za bolezensko vnetje sklepa. Zanj so značilne otekline, pordelost, bolečine in omejeno gibanje.
Obstaja veliko vrst artritisa, najpogostejše, ki prizadenejo sklepe, so:
Behterjevova bolezen (kronična vnetna bolezen hrbtenice),
osteoartritis (degenerativna bolezen, ki prizadene velike sklepe),
protin (kronična metabolična bolezen s prizadetostjo sklepov),
psoriazni artritis (prizadetost sklepov pri luskavici).
Pri revmatoidnem artritisu imunski sistem napada in uničuje lastna tkiva. Zanj so značilne otekline, topli sklepi, občutljivost na dotik, bolečine in zmanjšana funkcionalnost. Vnetje čez nekaj časa preraste v destrukcijo in deformacijo sklepa, torej v progresivni poliartritis – revmo.
Revma pogosteje prizadene ženske v srednjih letih. Najpogosteje so vnetno prizadeti drobni sklepi v roki, zapestju in gležnju, a tudi kolk in kolena. V času akutne bolečine ljudje običajno čutijo izgubo teka, utrujenost in splošno povišanje temperature. Vzroki za bolezen niso povsem jasni.
Dejavniki tveganja za razvoj bolezni so:
prekomerna teža in debelost,
poškodbe,
obremenitev sklepov z neprimernimi dolgotrajnimi ponavljajočimi se gibi.
Zdravljenje sklepnega artritisa – znebite se težav
Zdravljenje artritisa (vnetja sklepov) temelji na lajšanju bolečine in upočasnjevanju razvoja bolezni.
Za zdravljenje sklepnega artritisa in revmatoidnega artritisa se uporabljajo številni izdelki iz različnih skupin zdravil.
Za upočasnjevanje vnetnih procesov se uporabljajo medikamentozne terapije s pomočjo nesteroidnih antirevmatikov.
Razvoj vnetja je mogoče zavirati s kortikosteroidi.
Poleg konvencionalnih sintetičnih imunomodulirajočih antirevmatikov (najpogosteje metotreksat) obstajajo tudi drugi preparati iz skupin bioloških in ciljnih sintetičnih imunomodulirajočih terapij (na primer protitelesa anti-TNF-α, biološka zdravila z drugim mehanizmom učinka, ciljni sintetični inhibitorji in tako naprej). Jemljejo se lahko samostojno ali v kombinaciji.
Osteoartritis – degenerativna bolezen, ki prizadene velike sklepe.
Nesteroidni antirevmatik – nesteroidno zdravilo s protibolečinskim, protivnetnim in antipiretičnim delovanjem.
Analgetični učinek – učinek proti bolečinam.
Rehabilitacijsko in zdraviliško zdravljenje je namenjeno podpori gibljivosti prizadetih sklepov, upočasnitvi napredovanja in lajšanju nekaterih simptomov bolezni – predvsem bolečin, otekline.
Uporablja se cela paleta metod – od terapevtske gimnastike, fizikalne terapije (masaže, kopeli, lokalno ohlajanje – krioterapija), do uporabe elektroterapije, magnetnih polj in polarizirane svetlobe. Drugo možnost predstavlja kirurško zdravljenje.
V okviru rehabilitacije nekaterih simptomov sklepnega artritisa ima pomembno mesto nizkofrekvenčna pulzna magnetna terapija, ki ima na pacienta protibolečinski, protioteklinski in celilni učinek s podporo protivnetnih učinkov.
Njena prednost je možnost individualne domače uporabe, ki pacientu omogoča, da intenzivno rehabilitacijsko zdravljenje nadaljuje tudi izven zdravstvene ustanove.
Zdravniki in druge naše stranke za ta stanja in težave uporabljajo pulzno terapijo Biomag